[Jó Atya, parancsaid bölcsek, igazak. A tízparancsolat úgyszólván emberi létünk természettörvényeinek isteni megfogalmazása, dehát lásd be, van egy, ami teljesen idejét múlta már. Az első parancsolatról van szó. Idézzük itt fel a Kivonulás könyve 20. fejezete szerint:
„Én vagyok az Úr, a te Istened… Senki mást ne tekints Istennek, csak engem. Ne csinálj magadnak faragott képet, vagy hasonmást arról, ami fent van az égben, vagy lent a földön, vagy a vizekben a föld alatt.
Ne borulj le az ilyen képek előtt és ne tiszteld őket, mert én, az Úr, a te Istened féltékeny Isten vagyok.”
Ugyan kinek jutna ma eszébe hamis, ember készítette istent imádni, mikor még a valódinak is tagadják a létét. Egyszerűen azt mondja a mai ember, akár keleten, akár nyugaton, nincs Isten, soha nem is volt, minden csak az emberi képzelet kitalálása, a természettudományok mindent megmagyaráznak. Szerintük Istennek csak ott van helye, ahova még nem jutott el a felvilágosodás, a sötét Afrikában, és a világ egyéb olyan helyein, ahol általános az írástudatlanság, az elmaradottság. De – úgy vélik – az emberi haladással, a tudományos gondolkodás térhódításával ezek a foltok lassan eltűnnek.]
Így gondolkoztam 20-30 évvel ezelőtt, és még az is eszembe jutott, biztos, hogy a káromkodástól kezdve az irigységig sokféle bűnt gyón meg a ma kereszténye, de ezt az egyet, a hamis isten imádását biztos nem, ez a legkönnyebb parancsolat, ez ellen egyszerűen nem lehet vétkezni.
Nos, egy-két évtized alatt nagyot változott a világ és rájöttem, a mai ember számára bizony épp olyan aktuális ez a parancsolat, mint az Ószövetség idejében.
Kezdődött az egész az asztrológiával. A rendszerváltozás legnyilvánvalóbb jele volt az útszéli prostitúció mellett, hogy a napilapokat és magazinokat elöntötte az asztrológia, aminek az a lényege, hogy a csillagok állására (születésünkkor és jelenleg) fogjunk mindent, nincs már egyéni felelőség, restség, hiba, bűn. Ehelyett végzet van, a konstelláció az oka mindennek, továbbá ugyanebből a konstellációból kell kiolvasnom aznapi vagy jövőbeni tennivalóimat, ami ugyancsak fölment saját felelősségem alól. Ha aztán félresikerültek a dolgok, lehetett megint a konstellációt okolni, és újra kezdeni a rátámaszkodást. Ezerfajta asztrológus írást láttam már, mindben közös volt az, amit az Úr Jézus a kárhozatba vivő széles útnak nevezett. Egy asztrológus tanács vagy jóslás sem mond olyanokat, hogy légy szorgalmas, becsületes, nem beszélve az ennél magasabb rendű erkölcsi tanácsokról, hogy például viselkedj úgy a többiekkel, ahogy szeretnéd, hogy ők is viselkedjenek veled. Ehelyett szerencsés vagy balszerencsés időpontokról, körülményekről beszél, sokszor nyíltan vagy burkoltan bűnre – Isten vagy embertársunk elleni cselekedetre – csábít.
Aztán hirtelen, egy-két év alatt, dömping lett a hamis istenekből. Jött a reiki, az agykontroll, a szcientológia, a különböző keleti technikák, mágusok, csalók, távgyógyítók, népbódítók és butítók. A plakátokról különféle átszellemült távoli bölcsek (Bhagwam próféta) hívogatják a hajnalodó 21. század magyarját. De itt vannak a hagyományos nagy nemkeresztény vallások képviselői is, hirdetik a buddhizmust, a szikh vallást, az iszlámot, követőket toboroz a sintoizmus. És újjáéledt a magyar ősvallás is (Magyar Táltos Egyház, velük Csíksomlyón is találkozhattunk).
Soroljunk fel néhányat – a teljesség igénye nélkül – a mai emberre leselkedő nemkeresztény tanok, technikák, iskolák közül:
- Feng Shui
- Tao
- Ájurvéda
- New Age kultusz
- boszorkányhit, rontás, kötés, rontáslevétel, fehér mágia, fekete mágia
- ezoterika, Nostradamus-dömping
- aromaterápia, Bach virágterápia
- QI Gong
- reiki
- agykontroll
- pozitív gondolkodás
- NLP
- mandala véda kultusz
- meditáció
- Grál-hit, kelta, druida kultuszok
- indián vallások
- panteizmus
- hangterápia
- Taj csi
- Énoch mágia
- távgyógyítás
- autogén tréning
- tenyérjóslás
- Shiutsu
- Csakraterápia
- Vaszati
- Tarot
- kineziológia
- pránagyógyászat
- Alexander-módszer
- Tibeti gyógyítás
- Krishna-hit
- szcientológia
- okkultizmus, parapszichológia
(És a legszívesebben idesorolnék egyes MLM ügynöki hálózatokat is a tagok csoportos önszuggeszciója miatt, a természetgyógyászat, a jóga bizonyos túlburjánzásait és az ideológiai alapú keleti harcművészeteket is.)
Mielőtt bárki fölsikoltana, hogy őt igenis meggyógyította ez vagy az a módszer, és ő ettől még jó keresztény, szögezzük le, nem erről van szó, nem ez a baj. Semmi kifogásunk az ellen, ha egy hívő keresztény bizonyos technikákat (talpmasszázs, autogén tréning) igénybe vesz, és ha véletlenül – bár állítom, hogy ez igen ritka – segít is ez, sok szerencsét kívánunk az illetőnek és örülünk a gyógyulásnak. A baj ott van, ha ezek a technikák Isten helyét veszik át. Azaz, ez kezdi irányítani mindennapi cselekedeteinket, ettől várjuk földi boldogulásunkat. Néha üdvösségünket is, más esetben az illető tanok bűvkörébe zárva már nem is fontos számunkra Jézus, üdvösségünk, örök életünk.
Mi a közös ezekben a tanokban, iskolákban az egyes áramlatok igen nagy különbsége ellenére is:
1, Teljes szabadságot, boldogságot, gyógyulást ígérnek mind testi bajaink, mind lelki problémáink számára.
2, A kezdeti ráfordítás, befektetés nem nagy. Csak egy kevés pénz, egy kis idő, egy kis csoportos foglalkozás. És föltétlen hit, bizalom. Persze a háttérben munkálkodó valaki, miután megcsillogtat valami hamis eredményfélét, idővel egyre többet kér. Egyre nehezebb igényeit teljesíteni, de egyre nehezebb is a bűvkörből kikerülni. És menekülni csak előre lehet, egyre több pénzt, időt adni. Ez a pénzadás általában nem adományként jelenik meg, hanem a páciensnek meg kell vásárolnia egy borsos árú könyvet, terápiacsomagot, részt kell vennie egy tanfolyamon, továbbképzésen, stb. Végül (szerencsés esetben) elérkezik az ember egy ponthoz, ahol azt mondja, elég volt, és ha mérleget készít, rájön, hogy elveszített néhány hónapot, évet az életéből, kiadott egy csomó pénzt, az eredmény pedig semmi. Rosszabb esetben súlyos pszichés és lelki károk a következmények.
3, A bódítók és csábítók tanai szöges ellentétben állnak azzal, amit az Úr Jézus hirdet: Tartsatok bűnbánatot…Térjetek meg… Aki követni akar, vegye föl keresztjét minden nap… Aki elveszíti életét érettem, az megnyeri, aki meg akarja nyerni, az elveszíti… Gyertek, tanuljatok tőlem, én szelíd vagyok és alázatos szívű… Én vagyok a világ világossága… Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa… Én vagyok az út, az igazság, az élet… Én veletek vagyok a világ végéig minden nap… A különböző tanok üzenete: Légy ügyes… Kevés befektetéssel sokat nyerhetsz… Vedd kézbe sorsodat… Kövess bennünket, megtanítunk valamire, ami nagyon jó lesz neked, nagyon jól tudod használni, meggyógyít, testi és lelki egészséget ad… Bűnről, bűnbánatról meg aztán végképp nem akarnak hallani. Istenről, Jézusról? A kérdést föltenni is fölösleges.
Úgy gondoljuk, egy hívő keresztény könnyedén fel tudja ismerni a hamis tanok veszélyeit. Aggasztó azonban, hogy lelki életben nem szilárd alapokon álló honfitársaink milyen könnyen bedőlhetnek egy jól hangzó szélhámosságnak. És igen furcsának tartjuk, hogy idegen kézben lévő áruházláncaink (Auchan, Tesco) tág teret nyitnak a butító eszméknek. Könyvespolcaik roskadoznak az említett szellemiséget közvetítő művektől. Míg értékes művek – egy Wass Albert, egy Nyírő József, nem beszélve a keresztény szellemiségű könyvekről – itt gyakorlatilag hiánycikkek. Véletlen ez, vagy jól megtervezett céltudatosság van emögött?
Akár így, akár úgy ne feledjük: Az évezredes parancs ma is, holnap is érvényes:
„Én vagyok az Úr, a te Istened… Senki mást ne tekints Istennek, csak engem. Ne csinálj magadnak faragott képet, vagy hasonmást arról, ami fent van az égben, vagy lent a földön, vagy a vizekben a föld alatt.
Ne borulj le az ilyen képek előtt és ne tiszteld őket, mert én, az Úr, a te Istened féltékeny Isten vagyok.”
Szeged, 2001 július
Bálint József